Blog jest bardzo związany z byciem belfrem. Wszak od tego właśnie zaczynałem – od pisania o języku polskim. Zatem podsumujmy te 365 belferskie dni.

Szkolny czas

Czas w szkole to jest naprawdę inna jednostka fizyczna. Rok szkolny zaczyna się we wrześniu, formalnie kończy się w sierpniu, większość podsumowań robi się w czerwcu. W grudniu nie myśli się z kolei o niczym innym, jak zamknięcie pierwszego semestru. Jest to w sumie jakieś podsumowanie, jednak nie ten kaliber.

Ciężkie wejście

W 2016 roku wchodziłem w życie zawodowe na rezerwach. Oprócz rzeczy oczywistej, jaką jest nauczanie języka polskiego, doszło jeszcze kilka innych obowiązków. Najgorsze w tym wszystkim było, iż nie stanowiły one konkretnych zadań. Siadam, robię i koniec. Odfajkowane. Większość rozkładała się w czasie… Pamiętać o odpowiednich terminach, przygotować coś, rozdać zadania… Zdarzyło się nawet, że w jednym czasie powinienem być w trzech miejscach jednocześnie. Niemniej przeżyłem! Ale nie polecam i nie chciałbym takiej powtórki z rozrywki.

Sukcesy

A co, pochwalić się też czasami trzeba! Dwie uczennice zdobyły tytuł laureata w Wojewódzkim Konkursie z Języka Polskiego. Jedna szóstoklasistka, druga… była z klasy piątej. Dziewczyny wiele pracy włożyły w przygotowania, ja także.

Udało się także namówić uczniów do wzięcia udziału w 6. edycji „Klasy ze snów”. Po raz pierwszy realizowałem krótki film. Spektakularnego sukcesu nie było, ale przetarliśmy szlaki. Jeden, identyczny projekt już za mną, drugi – przed.

Zaznaczyliśmy swoją obecność na „Festiwalu Książki” w Bielsku-Białej. Jak również na lokalnym konkursie recytatorskim z poezji ks. Jana Twardowskiego oraz w literackim (tym razem ranga ogólnopolska) „Story Cubes”. Zapomniałbym jeszcze o laureatce w olimpiadzie mitologicznej. Nawet dwóch! Koniecznie muszę to zacząć spisywać, wszak awans zawodowy kończę (o ile nic się nie zmieni?) za 1,5 roku.

Aha! Ukończyłem jeszcze kurs kwalifikacyjny z zakresu zarządzania oświatą. Skończę tylko awansik i mogę zostać dyrektorem… 😀 (żart taki!).

Jeden rok szkolny się zaczyna…

… jeden się kończy! Tak to jest w szkole. Oś czerwiec-wrzesień. Jednak nowy rok szkolny to nowe nadzieje, oczekiwania oraz wyzwania i zadania. 16/17 okazał się nieco mniej wymagający. Nieco!

Za to nastąpił szereg wydarzeń, które nakazują z niepokojem spoglądać w przyszłość. Ależ poetycko zabrzmiało! Przypomnę tylko:

A to dopiero początek… W tej kwestii, rok 2016 zakończyłem pełen niepokoju.

 • Krystyna Polek

  gratuluje sukcesów i życzę dalszych – tego awansu na Dyrektora i wielu zdolnych uczniów, których uda Ci się zarazić pasją zdobywania wiedzy 🙂 Życzę też wytrwałości w nowej rzeczywistości oświatowej 🙂

  • Oj, nie wiem czy będę dyrektorem. 😀 Chyba jeszcze nie stworzono takiego systemu, w którym mógłbym się odnaleźć. 😀

 • naszebabelkowo.blogspot.com

  Gratuluję sukcesów, życzę dalszych i mam nadzieję, że Twój niepokój mimo wszystko okaże się nieuzasadniony.

 • Katarzyna Formela

  Gratuluję sukcesów w ciągu roku i życzę owocnej współpracy z młodzieżą!
  Faktycznie patrząc przyszłościowo – niepokój, politycznie zaśmierdziało. Ten końcowy zestaw tworzy przerażający obraz snującej się mgły, która wnika i otumania umysły naszych latorośli (i nie tylko)

  • Staram się być apolityczny. Oczywiście, swoje sympatie mam, jednak to moja sprawa. Co do reformy – nie neguję jej samej, neguję sposób przeprowadzenia.

 • Aleksandra Waliczek

  Brawo! Jak to jest być autorem takich licznych sukcesów swoich uczniów?

 • Sukcesy z przeszłości przekładają się na sukcesy w przyszłości 😉 Życzę wielu satysfakcjonujących zdarzeń w nowym roku, a wszelkie niepokoje warto zastąpić działaniami, które wyzwalają w nas pozytywną energię. Pozdrawiam.

 • Aleksandra Ćmachowska

  Gratuluję sukcesów związanych ze szkolnictwem! Tak to jakoś jest, że ucząc się faktycznie podsumowania orzypadają na czerwiec i ferie 🙂 to czas nadrabiania zaległości, a sierpień to z kolei czas postanowień :). Pozdrawiam, Mamatywna

 • Mam nadzieję, że przyszły rok zakończysz bez niepokoju i z jeszcze dłuższą listą sukcesów oraz ciekawych doświadczeń :)))