10 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiesz o „Quo vadis?”

„Quo vadis” Henryka Sienkiewicza zostało w tym roku wybrane na lekturą Narodowego Czytania. Dzieło polskiego noblisty swego czasu było prawdziwym hitem. Choć i teraz, mimo upływu lat, ma swoich wiernych fanów.

W 2016 roku jest 120. rocznica wydania dzieła.

10 rzeczy, których prawdopodobnie
nie wiesz o „Quo vadis?”

1. Henryk Sienkiewicz nie otrzymał literackiego Nobla za „Quo vadis?”

Powszechnie panuje opinia, że w 1905 roku Sienkiewicz otrzymuje Nobla właśnie za „Quo vadis?”. W preambule użyto jednak słów because of his outstanding merits as an epic writer [w wolnym tłum. ze względu na jego wybitne zasługi jako pisarza epickiego].

2. Mógł, ale nie zarobił.

H. Sienkiewicz dzięki „Quo vadis?” mógł zostać bardzo bogatym milionerem. Niestety, jako obywatel Imperium Rosyjskiego, nie otrzymywał wpływów ze sprzedaży dzieła za granicą, bowiem Rosja nie przystąpiła do konwencji berneńskiej – na jej podstawie chroniono prawa autorskie. Także samo Imperium nic nie zapłaciło Sienkiewiczowi – dla nich był pisarzem obcojęzycznym (źródło: klik). W przytaczanym źródle przeczytamy, iż Anglojęzyczny tłumacz Jeremiasz Curtin ze Stanów Zjednoczonych za pieniądze z tłumaczenia tej powieści pojechał wraz z żoną w podróż dookoła świata.

3. Aż 6 ekranizacji

„Quo vadis?” doczekało się aż 6 ekranizacji: 3 włoskich, amerykańskiej, francuskiej oraz polskiej. Ta francuska pochodzi z roku… 1901. Był to film niemy.

4. Przetłumaczona na ponad 50 języków

Oprócz wszystkich języków europejskich, dzieło Sienkiewicza przeczytamy także m.in. po japońsku, chińsku, koreańsku, wietnamsku lub arabsku.

5. Jest problem z samym tytułem powieści…

Wikipedia podaje ich cztery:

  • Quo vadis
  • Quo vadis?
  • Quo vadis: Powieść z czasów Nerona
  • Quo vadis?: Powieść z czasów Nerona

6. Sam tytuł został zaczerpnięty z legendy…

Kiedy św. Piotr uciekał z Rzymu, na drodze spotkał Chrystusa, idącego w przeciwnym kierunku. Pierwszy Papież miał zapytać „Quo vadis, Domine?” – „Dokąd idziesz, Panie?”, a Chrystus odpowiedzieć :”Wracam do Rymu, aby tam powtórnie mnie ukrzyżowano.” W miejscu, w którym doszło do spotkania stoi mały kościółek.

7. Jeszcze o popularności

Na przełomie XIX i XX wieku, „Quo vadis?” było najpopularniejszą powieścią na świecie. Rozdawano ją nawet gościom w najlepszych hotelach.

8. Kontynuacja?

Martin Abram, na podstawie sienkiewiczowskiego „Quo vadis?”, oparł fabułę swojej powieści pt. „Quo vadis. Trzecie tysiąclecie” – jej akcja rozgrywa się w XXII wieku.

Jak przeczytam, napiszę czy warto! 😉

9. Książka, którą musisz przeczytać przed śmiercią

I na koniec ciekawostka z list światowych. W 2010 roku powieść Sienkiewicza była jedyną polską pozycja na liście 1001 Books: You Must Read Before You Die, zajmując 795. pozycję.

PS. Zdjęcie to pierwodruk Quo vadis w Gazecie Polskiej / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska (źródło: klik)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *