Bajka bajce nierówna

We wpisie dotyczącym „Samolotów” <klik> wspomniałem, że nie mogę napisać, iż uwielbiam bajki, ponieważ odzywa się wtedy belferska część mojej duszy. Bajka jest to bowiem utwór epicki pisany prozą lub wierszem, zawierający naukę moralną, czasem o charakterze satyrycznym – definicja za encyklopedia.pwn.pl. W źródle znajdziecie jeszcze więcej informacji.

Na lekcjach najczęściej podaję, że bajka to krótki utwór wierszowany, którego bohaterami są najczęściej zwierzęta, zawierająca morał lub pointę (można pisać także puenta). Bohaterowie reprezentują określone cechy ludzkie, są alegoriami zachowań ludzi. Osioł jest zatem uparty, mrówka pracowita, a owca łatwowierna – to tylko kilka przykładów.

Najbardziej znane bajki, na naszym, polskim gruncie, to utwory Ignacego Krasickiego, które gorąco polecam. Lektura krótka, przyjemna, jak również pouczająca <klik>.

Morał a pointa

Jaka jest różnica między morałem a pointą? Najprościej – morał wysnuwamy, wyciągamy, natomiast pointa jest podana wprost.

Jeśli więc mówimy, że w telewizji leci bajka, to potocznie zapewne się zrozumiemy. Patrząc przez pryzmat teorii literatury przekaz byłby nieprecyzyjny. To tak tylko, aby wiedzieć nieco więcej! 😉