Do świąt Bożego Narodzenia już niedługo. Może ktoś pamięta jeszcze, że w tym czasie wysyła się kartki pocztowe. Wypisywane ręcznie. W kopercie lub bez. Czy ktoś jeszcze to robi? Dzisiaj kilka rad, jak napisać świąteczne życzenia.
3 poziomy kartkowego szaleństwa
Poziom pierwszy to kupienie kartki z wydrukowanymi życzeniami. Wystarczy się tylko podpisać. W sumie można, ale to pójście po najmniejszej linii oporu. Niemniej miło, że ktoś pomyślał, kupił, wysłał, w ogóle się pofatygował. 🙂
Poziom drugi to kartka, którą trzeba wypisać samemu. W internecie znajdziecie mnóstwo okazjonalnych życzeń, wierszy, wierszyków, cytatów. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami sklecić kilku zdań, to oczywiście niczym zdrożnym jest skorzystanie z takiej pomocy.
Poziom trzeci – nie dość, że sam wypisuję kartkę, to jeszcze staram się samodzielnie te życzenia ułożyć. Naprawdę zachęcam i jednocześnie życzę powodzenia! 🙂
Jak wypisać świąteczną kartkę?
Poniższy schemat nie dotyczy tylko świątecznych życzeń, ale każdych – urodzinowych, imieninowych, rocznicowych itd. Także pozdrowień, jakie najczęściej przesyłamy z wakacji.
- Warto zostawić sobie margines, zarówno po prawej, jak również lewej stronie. Nasze życzenia będą lepiej widoczne, a sama kartka nabierze eleganckiego wyglądu.
- W prawym, górnym rogu wpisujemy miejscowość, z której piszemy oraz datę, po przecinku. Dla przypomnienia poprawny zapis dat wygląda następująco:
- 6.12.2016 r.
- 6 XII 2016 r.
- 6 grudnia 2016 r
- Rozpoczynamy od zwrotu grzecznościowego.
- W zależności od tego, w jaki sposób zakończyliśmy zwrot grzecznościowy, rozpoczynamy pisanie życzeń. Jeśli postawiliśmy przecinek (4a), rozpoczynamy małą literą, bez wcięcia. Jeśli wykrzyknik (4b), robimy wcięcie i rozpoczynamy wielką literą.
- Kończymy pozdrowieniami oraz podpisem. Proszę pamiętać – pozdrowienia zawsze na końcu.
- Zwroty bezpośrednie do adresata zapisujemy wielką literą, np. Tobie, Ciebie, Ci, Pani, Pan, Państwo.
Miłej zabawy przy układaniu życzeń!