Części mowy – pytania Rzeczownik Na jakie pytanie odpowiada? Kto? Co? Liczebnik Na jakie pytanie odpowiada? Ile? Które z kolei? Czasownik Na jakie pytanie odpowiada? Co robi? Co się z nim dzieje? W jakim stanie się znajduje? Zaimek Na jakie pytanie odpowiada? Odpowiada na pytania części mowy, którą zastępuje. Przymiotnik Czytaj dalej…
Kategoria: Omawiam podstawę
Podmiot liryczny, czyli kto do nas mówi w liryce?
W świecie poezji, podmiot liryczny pełni kluczową rolę. Jest to osoba mówiąca w utworze lirycznym (o rodzajach literackich przeczytasz tutaj), która opowiada o sobie i swoich uczuciach, przeżyciach. To właśnie dzięki niemu poezja staje się uniwersalnym medium wyrażania emocji i uczuć. 1. Osoba mówiąca w liryce (w poezji): Podmiot liryczny, Czytaj dalej…

Odmiana liczebnika
Liczebnik jest częścią mowy, która się odmienia. Przez co? I tu właśnie zaczynają się schody. Albo schodki, bo to w sumie nie jest specjalnie skomplikowane. Przynajmniej tak mnie się wydaje. Jak jest zatem odmiana liczebnika? Zanim odmian… podział liczebników Po pierwsze – obecna podstawa programowa dla szkoły podstawowej nic nie Czytaj dalej…

Zaimek – informacje podstawowe
Zaimek – jedna z pięciu odmiennych części mowy, choć mamy tu mały wyjątek. Przeczytasz o tym nieco niżej. Tradycyjnie proponuję zapamiętanie informacji o zaimku dzięki metodzie zegara. Zaimek na zegarze 5 informacji o zaimku Część mowy. Zastępuje inne części mowy – rzeczownik, przymiotnik, liczebnik lub przysłówek. Odpowiada na pytania zastępowanej Czytaj dalej…
Sprawdź się – połącz w pary przypadki
Jeszcze jedna gra, która ma pomóc w nauczeniu się przypadków. Połącz w pary przypadki z ich pytaniami lub odwrotnie – pytania z przypadkami. Warto sobie je przypomnieć! Znajomość i stosowanie ułatwia pisanie tekstów. Powodzenia!
Sprawdź się – znajomość przypadków
Trudno rozwiązać niektóre zadania egzaminacyjne (ale nie tylko), bez perfekcyjnej znajomości przypadków. Myślę, że akurat ta gra ułatwi przyswojenie sobie tej wiedzy. Omawiam podstawę!
Sprawdź się – cechy rodzajów literackich
Jeśli zapoznałeś się już z artykułem nt. rodzajów literackich, sprawdź, ile zapamiętałeś. 😉 Omawiam podstawę!
Cechy rodzajów literackich
Rodzaje literackie pozwalają nam sklasyfikować, poukładać dzieła literackie. Przynajmniej w literaturze polskiej stosujemy taki podział. Każdy rodzaj ma swoje charakterystyczne cechy. Poniższa tabela przedstawia najważniejsze z nich. EPIKA LIRYKA DRAMAT – narrator, – podmiot liryczny, – bohater, występująca postać, – obecność świata przedstawionego (czas, miejsce akcji, wydarzenia-akcja, bohaterowie),– fabuła (nierzadko Czytaj dalej…