Idą zmiany…

Cyfrowa Szkoła, e-podręczniki, jeden podręcznik dla wszystkich uczniów…

Czy nam się to podoba, czy też nie, idą zmiany w polskiej szkole. Rząd, a dokładniej następujące po sobie panie minister edukacji narodowej, forsują kolejne zmiany, o których wspominałem wcześniej. Inną sprawą jest przygotowanie samych szkół, jeszcze inną nauczycieli, samorządów, jak również samego rządu oraz ministerstwa.

Faktem natomiast jest, iż pierwszaki otrzymają podręczniki. We wrześniu 2015 r. oddane zostaną „państwowe” e-podręczniki, które każdy nauczyciel będzie mógł edytować wedle swojego uznania. Program „Cyfrowa Szkoła” przetarł pewne szlaki. To się dzieje.

Co z tego wynika? Jak usłyszałem dzisiaj, że o znajomość obsługi komputera nikt już nie pyta, tak samo, jak o umiejętność posługiwania się żelazkiem. Pewne kompetencje cyfrowe stają się normą. W konsekwencji odejdzie do lamusa współczesne myślenie o szkole – to obecne było budowane ponad 200 lat, więc trochę wody w Wiśle i Odrze musi jeszcze upłynąć, zanim zmieni się pojmowanie edukacji. Niemniej to nastąpi, a nastąpi (gwarantuję!) szybciej niż później.

Być może ten tekst jest zbyt ogólnikowy, nic nie wnosi nowego, może powielam i powtarzam pewne slogany. Ale dzisiaj tyle… Będę rozwiał te tematy już wkrótce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *