Subiektywny przegląd muzyki patriotycznej

Stroje apelowe, akademia, sztandar szkoły, hymn państwowy odśpiewany… Wiersze, widowiska, przemowy. Obchody 11 listopada, czyli Dnia Niepodległości to obowiązkowy punkt w kalendarzu szkolnym. I nie ważne jaka opcja polityczna akurat jest u władzy.

W TV z kolei będą przemówienia, wspomnienia, wykłady historyczne, relacje.

Osobiście proponuję na ten czas subiektywny przegląd muzyki patriotycznej – nieco innej od tej tradycyjnej (którą także uwielbiam i przy różnych okazjach sobie słucham). Jednak każde pokolenie pisze własną tradycję, zachowując pamięć o czasach minionych. Stąd też w moim zestawieniu nieco inne brzmienie.

1. Marika & Maleo Reggae Rockers „Ballada o misiu Wojtku”

Piosenka odkryta przypadkiem. Tym bardziej zapadła w pamięć, gdyż niespełna dwuletni S., kiedy zobaczył Marikę na ekranie komputera zaczął wołać: „Mama, Mama!”. Pewne podobieństwo wokalistki do Mojej Żony jest.

Historia misia Wojtka jest znana. Dla tych, którzy nie wiedzą o kogo chodzi, radzę się doszkolić. 🙂

2. Sabaton „Uprising”

To już propozycja dla tych, którzy lubią mocniejszą muzykę. Co ciekawe – Sabaton nie jest polskim zespołem, ale w swojej twórczości często sięga do naszej historii. Pokazuje piękno Polski oraz to, co doświadczyliśmy w przeszłości.

3. Katarzyna Sawczuk „Dziewczyna z granatem”

Myślę, że filmu, jak również wykonawczyni nie trzeba przedstawiać. Koleżanka nauczyła tej piosenki całą szkołę. Coś nowego, coś innego, dzieciaki śpiewają. Nawet jak nie do końca rozumieją, to to „coś” w głowie zostanie.

4. Margaret „Kolęda warszawska”

Po prostu lubię…

5. Testimonium „Bogurodzica”

Jedyna, przeze mnie akceptowana, uwspółcześniona wersja „Bogurodzicy” – pierwszego hymnu Polski.

6. Ania Iwanek & Pati Sokół ft. Piotr Cugowski „Miasto”

Piosenka, promująca film „Miasto 44”, jest to dla mnie przykład, że współcześnie historię Polski można opowiedzieć w tle, że może być tłem innej historii.

7. Zuzanna Szreder „Biało-czerwoni”

Tematyka odbiega od tego, co jest wyżej. Niemniej lubię ten utwór, który pokazuje przecież, że potrafimy się wspólnie, jako naród, cieszyć. 🙂

Dobrego Święta Niepodległości!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *