Ta gra pozwoli opanować rozpoznawanie cech powieści i jej odmian. Po pierwsze – poznasz najważniejsze wyznaczniki danego podgatunku. Po drugie – w przyjemny sposób będziesz mógł się ich nauczyć. Powodzenia! Pozostałe testy i quizy znajdziesz na e-polonista.pl/panodpolskiego.
Kategoria: Uncategorized
Lektura 4 – Akademia Pana Kleksa – test
Szybki test sprawdzający wiedzę z powieści Jana Brzechwy „Akademia Pana Kleksa”. Warto przypomnieć sobie treść lektury, gdyż pamięć bywa ulotna.
Klasyfikacja błędów językowych
Poniżej zamieszczam klasyfikacje błędów językowych. Przed reorganizacją bloga była to strona, często odwiedzana. Stąd też ten wpis. Klasyfikacja błędów językowych, czyli jak się nazywa dany błąd… BŁĘDY GRAMATYCZNE Błędy fleksyjne: wybór niewłaściwej postaci wyrazu, wybór niewłaściwego wzorca odmiany, wybór niewłaściwej postaci tematu fleksyjnego, wybór niewłaściwej końcówki fleksyjnej, nieodmienienie wyrazu, posiadającego Czytaj dalej…
#Dobry_Ojczysty Czy jesteśmy w stanie się zrozumieć? Rzecz o frazeologizmach.
Zdjęcie stąd Pytanie postawione w tytule wpisu nie ma nic wspólnego z polityką. Jest to bardziej owoc ostatnich przemyśleń… 1. Zaczęło się od zajęć z szóstoklasistami nt. związków frazeologicznych. Okazało się, iż kiedy przyszło do praktyki, rzucałem grochem o ścianę (użycie frazeologizmu w tym miejscu jest celowe zabieg celowy). Podawałem Czytaj dalej…
#Dobry_Ojczysty Polonista pisze post, post jest napisany
Krótko, zwięźle i na temat. Coś jest napisane (strona bierna) np. na kartce, na tablicy, w książce. Ale uczeń pisze (strona czynna) na kartce, nauczyciel napisał coś na tablicy, autor napisze książkę. Pisze ktoś (trudno mówić, aby coś pisało, jest to cecha typowo ludzka – ważna przy personifikacji, uosobieniu). Jeżeli już to Czytaj dalej…
„Duża litera” czy „wielka litera”? – oto jest pytanie!
Twieet pani Joanny Kluzik-Rostkowskiej, minister edukacji narodowej, wzbudził duże poruszenie wśród użytkowników internetu. Drodzy hejterzy. Rozumiem, ze do Was tylko dużymi literami, bo dowcipu nie łapiecie.”Negocjacje” były w cudzysłowiu😎 Tak trudno to pojąć? — Joanna Kluzik (@joannakluzik) październik 1, 2015 Użycie formy „w cudzysłowiu” jest błędem i to bez dyskusji, Czytaj dalej…
Plan rozwoju zawodowego
#7 DobryOjczysty – Garnki w Garkach.
Mogą być emaliowane lub teflonowe, kolorowe i nierdzewne. Są i takie, w którym gotuje się bez wody. 😉 Szkoda tylko, że nikt nie wpadł jeszcze na takie, których nie trzeba myć… Mowa o garnkach. Proste słowo, które w środku ma głoskę [n], co potwierdza zapis IPA [ˈɡarnɛk]. Wiele razy słyszałem jednak Czytaj dalej…
#6 DobryOjczysty – Wiosna, wiosna, wiosna, ach to Ty!
Redagując ten wpis, za oknem świeci słońce (niekoniecznie data publikacja pokrywa się z datą tworzenia), chociaż powoli skłania się już ku zachodowi. Jest przede wszystkim ciepło, aż chce się zanucić Wiosna, wiosna, wiosna, ach to Ty! Aha, ach! Nie wiosna jest jednak głównym tematem wpisu, a jedno słówko, znajdujące się Czytaj dalej…
#Do_przeczytania „Ociężałe ciało pedagogiczne”
https://zakowski.blog.polityka.pl/2015/03/11/belfer-z-loch-ness/ Szanowni Czytelnicy, Którzy Znacie Mnie,Informuję na początku, że tekst nie jest o mnie. 😉 Lepiej się odżywiam, więcej się ruszam i zbieram już tego efekty. Nie powiem o sobie, że jestem ociężałym ciałem pedagogicznym. 😉 A teraz na poważnie. Red. Żakowski, w mojej opinii, celnie przedstawia mechanizm sprawowania władzy Czytaj dalej…