Jak napisać świąteczne życzenia?

Do świąt Bożego Narodzenia już niedługo. Może ktoś pamięta jeszcze, że w tym czasie wysyła się kartki pocztowe. Wypisywane ręcznie. W kopercie lub bez. Czy ktoś jeszcze to robi? Dzisiaj kilka rad, jak napisać świąteczne życzenia.

3 poziomy kartkowego szaleństwa

Poziom pierwszy to kupienie kartki z wydrukowanymi życzeniami. Wystarczy się tylko podpisać. W sumie można, ale to pójście po najmniejszej linii oporu. Niemniej miło, że ktoś pomyślał, kupił, wysłał, w ogóle się pofatygował. 🙂

Poziom drugi to kartka, którą trzeba wypisać samemu. W internecie znajdziecie mnóstwo okazjonalnych życzeń, wierszy, wierszyków, cytatów. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami sklecić kilku zdań, to oczywiście niczym zdrożnym jest skorzystanie z takiej pomocy.

Poziom trzeci – nie dość, że sam wypisuję kartkę, to jeszcze staram się samodzielnie te życzenia ułożyć. Naprawdę zachęcam i jednocześnie życzę powodzenia! 🙂

Jak wypisać świąteczną kartkę?

Poniższy schemat nie dotyczy tylko świątecznych życzeń, ale każdych – urodzinowych, imieninowych, rocznicowych itd. Także pozdrowień, jakie najczęściej przesyłamy z wakacji.

 1. Warto zostawić sobie margines, zarówno po prawej, jak również lewej stronie. Nasze życzenia będą lepiej widoczne, a sama kartka nabierze eleganckiego wyglądu.
 2. W prawym, górnym rogu wpisujemy miejscowość, z której piszemy oraz datę, po przecinku. Dla przypomnienia poprawny zapis dat wygląda następująco:
  1. 6.12.2016 r.
  2. 6 XII 2016 r.
  3. 6 grudnia 2016 r
 3. Rozpoczynamy od zwrotu grzecznościowego.
 4. W zależności od tego, w jaki sposób zakończyliśmy zwrot grzecznościowy, rozpoczynamy pisanie życzeń. Jeśli postawiliśmy przecinek (4a), rozpoczynamy małą literą, bez wcięcia. Jeśli wykrzyknik (4b), robimy wcięcie i rozpoczynamy wielką literą.
 5. Kończymy pozdrowieniami oraz podpisem. Proszę pamiętać – pozdrowienia zawsze na końcu.
 6. Zwroty bezpośrednie do adresata zapisujemy wielką literą, np. Tobie, Ciebie, Ci, Pani, Pan, Państwo.banner-1799798_1280

Miłej zabawy przy układaniu życzeń!

One thought on “Jak napisać świąteczne życzenia?”

 1. Teraz rządzą e-kartki, ale to super, że pomyslal Pan o ludziach takich jak ja, którzy mają wielki sentyment do klasycznej kartki swiątecznej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *